Kręgosłup – centralne wsparcie całego ciała

Nie garb się! – strofuje każda matka dziecko. A dziecko albo słucha…albo nie. Zakłada na plecy ciężki tornister, później zamienia go na modną torbę na jedno ramię. Kończy szkołę, idzie do pracy – brak czasu i siły ogranicza jego aktywność sportową. Spędza godziny pochylając się nad klawiaturą komputera, siedząc nieruchomo za kółkiem kierownicy, leżąc niedbale na kanapie zadzierając głowę w stronę telewizora. Zakupy niesie w jednej ręce – 5 kg to nie jest dużo – tłumaczy sobie – po co dzielić je na dwie torby? Odstawia siatki z zakupami na podłogę, próbuje się wyprostować i… trach!

Ból kręgosłupa dotyka niemalże każdego z nas. Nieprawidłowa postawa, siedząca praca, mało ruchu i urazy powodują, że kręgosłup jest najbardziej obciążonym elementem naszego organizmu. Wady kręgosłupa objawiają się w różny, bolesny za każdym razem, sposób. Odczuwamy ucisk, nerwobóle, bolą nas mięśnie, stawy. Nie możemy poruszać gwałtownie głową, długo stać, długo siedzieć czy długo leżeć w jednej pozycji. Migrena również może być objawem zwyrodnienia kręgosłupa.

Jak tego uniknąć? Nasz tryb życia po prostu uniemożliwia nam prawidłowe dbanie o kręgosłup. Zaczynamy więc sięgać po różne metody walki z coraz bardziej uciążliwym bólem. Najczęściej zaczynamy od środków przeciwbólowych…

Pomagają… na chwilę. Gdy tylko odstawimy tabletki, ból powraca. Ciężko ze zdwojoną siłą, bowiem w trakcie stosowania leków mogło dojść do poważniejszych uszkodzeń. Wtedy konieczna jest operacja, po której czekają nas miesiące rehabilitacji.

Fizykoterapia jest najczęściej stosowanym zabiegiem pomagającym wrócić do normalności pacjentom z problemami z kręgosłupem. Składają się na nią ćwiczenia wzmacniające mięśnie podtrzymujące kręgosłup, masaże, nastawianie kręgów, akupunktura, akupresura, termopunktura… Chodzimy na basen, do kręgarza, do masażysty, do salonów odnowy, do mistrzów wschodniej medycyny lub… korzystamy z łóżka HotStone!

Kręgi słupa

Kręgosłup zbudowany jest z 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 kręgów lędźwiowych i 9 kręgów zrośniętych ze sobą, tworzących kości krzyżową i ogonową. Jest więc on stelażem, na którym zamocowane są wszystkie elementy naszego ciała. Dolegliwości kręgosłupa przysparzają nam nie tylko cierpień związanych z bólem, ale ograniczają wykonywanie ruchów, a nawet doprowadzają do zaburzeń funkcjonalnych narządów wewnętrznych, kończyn lub głowy.

Czasem zmiany w kręgosłupie mogą pozostać niewidoczne na zdjęciu RTG lub w badaniu rezonansem magnetycznym. To wina napiętych mięśni przykręgosłupowych. Masaż pomaga nie tylko ludziom cierpiącym na dolegliwości związane ze zmianami w kręgosłupie, ale także likwiduje napięcia powstałe wzdłuż kręgosłupa, co przynosi ulgę i pozwala się zrelaksować.

Masaż mięśni przykręgosłupowych przywraca ich prawidłowe napięcie, dzięki czemu utrzymują kręgosłup w prawidłowej pozycji i zapobiegają jego skrzywieniom. Nadmierne napięcie mięśni przykręgosłupowych może powodować stres, ból i przeciążenia. Podczas wzmożonego napięcia mięśni przykręgosłupowych dochodzi do niedokrwienia kręgów, co może spowodować obniżenie się wysokości kręgów i ucisk na zwój nerwowy. Stosowanie terapii cieplnej powoduje polepszenie cyrkulacji krwi i tym samym wyprostowanie kręgosłupa.

Łóżko HotStone to nowoczesny system masażu stosowany przez mistrzów medycyny wschodniej od wieków. To oni pierwsi poznali zalety rozgrzewania mięśni. Łóżko HotStone wysyła promienie podczerwieni, które rozgrzewają rolki, które suną wzdłuż kręgosłupa, masując go, rozciągając i uciskając. Przesunięte kręgi wracają na swoje miejsce, a komórki regenerują się. Ciepło wzmacnia system odpornościowy, który poprawia stan ogólny naszego organizmu i czyni go silniejszym w walce z dolegliwościami.